Kako s polica dućana, tako i po food blogovima. Dugo je kod nas bio samo predmet želje kad bi ga se trebalo dodati u neko jelo i dati mu izvorni štih, a nedostatak se pokušavao nadomjestiti jogurtima koji nisu bili deklarirani kao tekući. No, konačno su i naše mljekare i proizvođači mliječnih proizvoda doživjeli prosvijetljenje i sad ga proizvode svi, sa svime i od svega, uključiv i mlijeko u prahu. U osnovi, to mlijeko u prahu ne bi trebalo biti pretjerani problem, riječ je o dehidriranom mlijeku, ali priznajem da smo svi već pomalo siti praškova svih vrsta i želimo jogurt od mlijeka koje nije prethodno do srži izmučeno.
Pogotovo to nekako očekujemo od jogurta poput grčkog, koji je daleko gušći i kremastiji od standardnog.
No, da je sve po pravilima, taj isti bi jogurt morao biti napravljen od ovčjeg ili kozjeg mlijeka, ali da sad ne cjepidlačimo, dobar je i taj od kravljeg, sad kad se konačno pojavio.
Ovaj je mjesec domaćica "Ajme koliko nas je ...." igrice food blogera, Mateja i blog M's Bakery, a tema koju nam je zadala, jogurt. Ja sam tim povodom odlučila krenuti od početka, napraviti jogurt sama, ovaj put, za promjenu, grčki.
Neću ovim receptom otkriti toplu vodu, to je samo još jedna varijacija za već poznati recept, kako u kućnim uvjetima napraviti mliječni proizvod, ali od viška glava ne boli, a meni će obzirom na ovomjesečnu temu igrica, dobro doći da ga u većoj količini imam u hladnjaku, kad inspiracija navali. :)
Sastojci:
- 1l punomasnog mlijeka (ovčjeg, kozjeg ili kravljeg) - idealno bi bilo domaće svježe mlijeko
- 70 ml punomasnog grčkog jogurta
Trebati ćete i cjedilo i gazu.
Priprema:
Oduzmite od litre mlijeka otprilike jednako mlijeka, koliko ste odvojili i jogurta, pa ih pomiješajte. Ostatak mlijeka stavite kuhati i pričekajte da dostigne točku vrenja i da se na površini počne stvarati korica, pa ugasite i ohladite na otprilike 40°C. U korici koja se stvorila po površini, nožem napravite rupicu i ulijte mješavinu jogurta i mlijeka. Posudu poklopite čistom kuhinjskom krpom, stavite u pećnicu i ostavite u zatvorenoj pećnici s upaljenim svjetlom 16 sati.
Nakon toga jogurt stavite cijediti u cjedilo prekriveno četverostrukim slojem gaze. Neka se cijedi 4 sata.
Ocijeđen jogurt premjestite u keramičku ili staklenu posudu i spremite u hladnjak, pa koristite sam ili kao dodatak drugim jelima. Stajati će vam u hladnjaku i nekoliko tjedana.
Pravim i volim.Ova posudica na pocetku mi je osvojila srce!
OdgovoriIzbrišiVolim domaći jogurt, a grčki sam pravila ceđenjem običnog. Za vikend isprobavam tvoj recept! :)
OdgovoriIzbrišiFotografije su tako lepe...
Divne fotografije :) vec sam i ja snimala kako napraviti domaci samo nikako da se odvazim :D bas bi mogla ovu tvoju verziju isprobati jer bas puno koristim taj grcki, najvise za dorucak a nije bas jeftin.
OdgovoriIzbrišiHvala! :)
OdgovoriIzbrišiDa, posudica stvarno krade oko! :)
@Miki, cjeđenje običnog jogurta je sasvim dobar način za dobiti gusti jogurt grčkog tipa, a brže i jednostavnije od ovoga. Možda je ovaj način što Mateja kaže, nešto jeftiniji. Nakon cjeđenja dobili smo jako, jako gusti jogurt, poput namaza, a blagog teka, tako da sad izmišljam kako ga upotrijebiti. :D
Super!, nisam još radila
OdgovoriIzbrišiFantastična ulaznica (i prekrasna posudica)! Sa sjetom se sjećam našeg domaćeg jogurta kojeg smo radili od kozjeg mlijeka dok smo držali koze :(
OdgovoriIzbrišiHvala cure!
OdgovoriIzbriši@Tamara, to za jogurt od kozjeg mlijeka ti vjerujem. Na kozjem mlijeku je i moja mama odrasla i mislim da su koze jedine životinje prema kojima otvoreno pokazuje simpatije. :D Sve druge tolerira! :D
Kakva divna posudica, očarana sam! Jogurt je takođe odličan, ali ovo mi je prvo privuklo pažnju;)
OdgovoriIzbrišiI kod nas omiljen i jako dobra ulaznica.
OdgovoriIzbrišiSve ostavljam za leto kad mi je u vikendici dostupno pravo kravlje mleko.
OdgovoriIzbrišiRazboljevam se kad ti vidim fotke!