Koliko god smo toga kao vrsta uspjeli već uništiti ili se silno trudimo to učiniti, još uvijek smo pupčanom vrpcom vezani za prirodu. A nikako da to shvatimo.
I rijetko sam kad kao ove zime uspjevala sebi dočarati kako mora da je sjevernjacima kojima zima pod normalno traje po 6 i više mjeseci. Bila su mi bliska sva njihova mračna i depresivna stanja. Sva nevolja nedostatka sunčanih dana. Čudo je to sunce. Čim se konačno ukazalo i ugrijalo (doduše sad će opet pomahnitati k'o pećnica na maksimumu) sve se razmililo k'o mravi. Ne samo da je priroda doslovno buknula od života i boja, živnuli su i ljudi. Ali nećemo o tome. Ovaj put je grunt glavni lik priče.
Ali nakon dolaska smo otkrili problemčić! Kosica je savila gnijezdo pod krovom, na balkonu. Ljupko!
Snijela je četiri jajčeka i sad sjedi na njima. Prestrašili smo je kad smo se popeli gore u želji da pospremimo sobu, usisamo prašinu i operemo prozore, tako da idući put, kad odlučimo noćiti, taj dio bude obavljen. Morali smo od svega odustati i nakon što sam poslikala gnijezdo brzo smo sve ponovo zatvorili i ostavili je na miru. Srećom nisam ovaj put nosila sa sobom i mačke.
Međutim, sad nastupa problem. Ne znam koliko već leži na jajima i ne znam koliko nakon što se izlegu, ptićima treba da savladaju letenje i napuste gnijezdo, pa da mi možemo ponovo useliti u svoju sobu i početi noćiti. Nije dolazilo u obzir da ikud selim to gnijezdo, niti bih to adekvatno uspjela učiniti, ali nemam kuda ni nas preseliti.......
Shvaćate li moju muku??? :)
Tim više se bojim najavljenih preuranjeno ljetnih vrućina
i mogućnosti da sve bude sprženo.
Uz preživjele lila šatirane i bijele,
tulipani ove godine nose moje boje, kao pozdrav svi su obukli crvene nijanse :)
Znam i da svima onima pogođenim proljetnim alergijama, sasvim sigurno ne gruvaju suze na oči od ljepote trava u cvatu ali,
ja te nježne cvjetiće nalazim neodoljivima.
Ali ono što svake godine prvo dobije našu pažnju, a pogotovo prije nego što uslijedi prva košnja trave jest maslačak. Gotovo uvijek ga naberemo za salatu i nerijetko salata od maslačka i pečena jaja budu prvi obrok koji tamo pojedemo nakon proljetnog otvaranje kućice.
Kad sam prvi put na ovom blogu pred par godina predstavila recept s matarom i spomenula ukiseljeni matar, Dunja mi je napomenula da se na sličan način na kontinentu kisele pupoljci maslačka. Od tada se spremam iskušati i ukiseliti maslačke, ali kao i mnogo što drugo i oni su prilično pričekali doći na red. Ipak, evo ih konačno, ukiseljeni pupoljci maslačka.
Učinila sam to na isti način, kao što činim s matarom ili bih ukiselila kapare.
Sastojci:
- 300g izdanaka ( pupoljaka ) maslačka
- 200ml kvasine ( vinskog octa)
- 200 ml vode
- 1/2 jušne žlice šećera
- 1/2 jušne žlice soli
- čajna žličica papra u zrnu
Staklenku sterilizirajte i napunite je opranim i očišćenim pupoljcima maslačka. Birajte što manje, tvrđe pupove koji se još ne otvaraju.
Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Bila sam naravno znatiželjna i odmah probala jedan pupoljak. Intenzivni gorki tek, specifičan za listove maslačka. Ako volite gorke salate i okus gorkih trava, ovako ukiseljeni maslačci će vam biti doista poslastica. Čim odleže koji tjedan, slijedi recept za kakvu salatu.
Recept je ulaznica za igricu "Ajme, koliko nas je...! za travanj 2014. s temom samoniko jestivo bilje, domaćice Ingrid, s bloga Prekratak dan.
i ovdje je zadnjih par dana sve pocelo polako da pupa i da zeleni, ali samo pomalo.. da ne bude prenaglo.. i bas danas vozim bicikl i vidim maslacke! zastanem da se nagledam tog zutog mora maslacaka.. i vec neko vrijeme razmisljam o njima, sve vise nailazim na recepte sa maslackom.. ali onda se sjetim, ovo je bruklin, mos' mislit' sta je sve proslo po toj poljani.. pa sam odustala od branja..
OdgovoriIzbrišiovi tvoji pupoljci bas dobroizgledaju =)
p.s. cestitam na stanarima i da nas izvjestis o mladim narastajima, mislim kako napreduju, kad polete i tako to, da ne brinemo =)))
OdgovoriIzbrišiVeli moj zakoniti da kosovima treba 3 tjedna da se izlegu ...problem je što oni ne izlete iz gnijezda, već izlaze dok ne znaju letjeti, pa ih mama hrani na tlu i gdje ih nađe - ovo ti velim da ne povedeš mačke, jer će se inače zabaviti u lovu na male kosove.
OdgovoriIzbrišiJedne godine, dok još nije bilo digitalnih fotografija, donijela mi susjeda malog kosa koji je ispao iz gnijezda. Trebalo je snimiti kako smo ga hranili, prelazio je s nama granicu sakriven i na kraju smo ga vratili tokom ljeta i kada smo se uvjerili da je dovoljno snažan pustili smo ga natrag u prirodu. Imam nekoliko fotografija s tim kosom na ruci, samo ih treba skenirati.
Grunt ti je prekrasan i trenutačno bih se teleportirala jer na sjeveru nemam problema s alergijom, dok na svom talijanskom gruntu hoću poginuti od kihanja :-(
Ovaj post je hrana za oči, dušu i želudac ;)
OdgovoriIzbrišiPijem s društvom kavicu na livadi i škicam blogove. Kaže moja prijateljica koja isto radi ukiseljene maslačke da je gorkasta nogica a pupoljak baš i ne (ako netko ne voli gorko), a da pupoljci mogu biti slobodno i mlađi, pa onda sve skupa podsjeća na kapare, no ja baš volim amaro štih. Fotografije predivne, uživamo!
OdgovoriIzbrišiLijepo vas je vidjeti djevojke! :)
OdgovoriIzbriši@Baštovanka hoću! Ako uspijem uloviti, sve ću zabilježiti!
@Roman Tales, toga se i bojim, da bi to moglo potrajati i ne baš sretno završiti. Mojih mačaka sad tamo nema, ali znaju se prismucati selske, a i znali smo pronalaziti ptiće ispale iz gnijezda, padnu na beton ili stepenice i ......... :( Ovo gnijezdo je na prilično zaštićenom mjestu i ako budu imalo paametni, imaju mjesta po balkonu i ne mogu im prići ni mačke ni druga zvjerad, imaju šanse. Ali lijepo molim da ubrzaju izobrazbu! :)
@Lana :*, hvala!
@Dunja, uživaj! :) Trudila sam se i ja birati što manje pupoljke, ali baš su svi bili onako zreli i mesnati i dvoumila između toga da stapke potpuno uklonim ili ostavim dio, na kraju sam ostavila, idući put ću probati samo pupoljke. A i ja volim baš taj gorki tek i sklonija sam tim ozbiljnijim salata. Putericu recimo opće ne doživljavam. :)
Mogu misliti iznenađenja i vašeg i gostujuće ptice! :)
OdgovoriIzbrišiNikako da shvatim da ti i ja živimo na istoj planeti, i čak vrlo blizu, a da se vrlo često osećam kao da živim u buretu, kad vidim šta ti sve radiš i kud sve stigneš i šta spremaš od klope! Respect!
Kad vidim tvoj blog i tvoj novi post želim da si češće s nama a vidim da si uživala na svom gruntu u divnoj prirodi i proljeću koje je i napokon i došlo.
OdgovoriIzbrišiOvo mi je zanimljivo s maslačkom baš me zanim okus i miris.
Nisu "pupoljci svibanjski", ali tu smo negdje :)
OdgovoriIzbrišiNisam pojma imala da se pupoljci maslačka mogu kiseliti. Super mi je ta informacija!
Baš ti je krasan ovaj vrt (dvorište) na gruntu, meni je to ko iz bajke.
Za gnijezdo bi bilo dobro kad bi ga nekako mogli preseliti dok se ptići još ne izlegu. E sad, kolko dugo im treba dok sami ne odlepršaju ne znam, ali treba proć neko vrijeme dok im mama bude donosila hranu na kljun. :)
joj, ovo bi jako rado probala, nisam uopće znala za ovo moram priznat, baš mi se dopada :)
OdgovoriIzbrišiaaaaa kakvo proleće kod tebe!!! divne fotke!
OdgovoriIzbrišia maslačci, kad odleže pa nam kažeš kakvi su stvarno tek onda ću znati:) sad ne znam šta da mislim:)
Jako zanimljiv receptić, sviđa mi se ideja :)
OdgovoriIzbrišiOčito je da uživaš na gruntu, fotke su prekrasne. Držim fige da se kosovi brzo izlegu i da dobijete svoj krevet nazad.
OdgovoriIzbrišiOvi ukiseljeni pupoljci jako zanimljivo izgledaju.
Hvala vam svima. :) Je, lijepo je pobjeći iz grada, čak i ako se naradiš, nekako je drugačiji osjećaj.
OdgovoriIzbrišiPupoljke i ja čekam probati, pretpostavljam da će imati okus po već napravljenoj salati od listova maslačka, samo što će zbog pupoljaka, pod jezikom taj osjećaj biti "deblji" ;)