Mene Japan fascinira. U svakom smislu.
A opet, imam osjećaj da nemam nikakvih dodirnih točaka s ičim japanskim i da sam po svemu upravo suprotnost onome na što Japan i japansko asocira.
Kao food blogerica, ne volim kad ljudi kažu da neku hranu ne jedu i ne žele je ni probati. I prilično sam prema tome stroga.
Ipak, moram ispovjediti da osim pokušaja tempure u mojoj vlastitoj kuhinji, ništa od japanske kuhinje ili njoj nalik nije nikad dotaklo moje nepce. To možda i nije tako strašno, koliko se strašnom može učiniti činjenica da ja za to nemam ni volje.
Ako bi mi se možda i pružila prilika za tim, uostalom kad nešto želiš, sam stvoriš priliku, ja bih, kad je riječ o japanskoj kuhinji istu otklonila.
Da ne bi ispalo da ja ne volim samo sirovu japansku hranu, meni se koža ježi i od krvavog bifteka, kojeg sam ipak doduše pokušala napraviti, ali je jednoglasna odluka za stolom bila da se to hitno vrati natrag u tavu, a sukrvica uz kost pohanog piceka, izaziva mi mučninu.
Nikad u životu nisam probala Tatarski biftek, jer to nisam u stanju progutati. Stisne mi se grlo. Meso mljeveno začinjam po osjećaju i pamćenju, jer mi predstavlja težak psihofizički napor sirovu smjesu staviti u usta, taman je kasnije i ispljunula.
Najdalje što mogu otići je pojesti kakav komadić ribljeg ili mesnog carpacia, valjda me zbog načina rezanja više asocira na nešto suhomesnato, nego sirovo. Sve drugo što organoleptičkim pregledom svrstam u sirovo, a smatram i naučena sam da ne bi smjelo biti, vrlo teško prolazi.
S druge strane jedem kamenice i priljepke, onako ravno iz mora, samo s malo limuna.
Mislim da bih čak lakše pojela čips od skakavaca i smoki od glista, nego meso ili ribu koji ne odaju dojam da su barem soljenjem i solidnim sušenjem, ako već ne termički obrađeni.
Oprečno, znam, ali tako je.
I zbog toga sam osjećala laganu krivnju.
A ta je pred kojih mjesec ili dva, netragom nestala. Prije negoli ćemo pompozno ući u EU, jedan naš dnevni list i portal tog istog lista, započeli su serijal o strancima u Hrvatskoj, pa je tako između ostalog razgovarano i sa Japancem u Hrvatskoj. Rekao je on o Hrvatskoj i Hrvatima, kao i svi ostali stranci sugovornici štošta, lijepog i manje lijepog, a ja zapamtila da je lud za hobotnicom ispod peke, ali i da apsolutno i nikako ne razumije i ne može pojmiti čvarke kao jelo, namirnicu za ljudsku ishranu, a posebno našu opsesiju i oduševljenje njima.
E, pile moje japansko, hvala ti!
Ako ti ne možeš shvatiti čvarke, sve moje japanske gastro brige odoše u vjetar. Ni ja baš najbolje ne shvaćam japansku hranu, pa smo egal. :)
E, pile moje japansko, hvala ti!
Ako ti ne možeš shvatiti čvarke, sve moje japanske gastro brige odoše u vjetar. Ni ja baš najbolje ne shvaćam japansku hranu, pa smo egal. :)
Ali pred nekih sam godinu i više dana po internetu počela viđati nešto, meni barem, beskrajno ljupko. Gdje god sam ih ugledala podizali su svojom jednostavnošću i minimalizmom, onako kako to samo japanska jednostavnost može, svaki recept u koji su bili uključeni na jedan drugi nivo.
Potrajalo je dok sam pronašla o čemu je točno riječ. Bila je to SAKURA - ukiseljeni cvjetovi japanske trešnje.
a) naručiti ih preko interneta, a uglavnom se i u većini slučajeva pojavljuju na nekim japanskim stranicama u koje buljim k'o tele u šarena vrata i opcija
b) pronaći kako ih napraviti sama.
Kao što vidite one su svoje obavile. :)
Što vam s druge strane, ako vam se svidi, ostavlja dovoljno vremena da se pripremite za iduću sezonu. :)
Ja ću samo ukratko objasniti da je štovanje krenulo je sa štovanjem ume cvijeta, cvijeta umeboshi šljive, da bi kasnije prešlo na trešnje. Nekad je samo carevima bilo dozvoljeno posjedovati drvo i uživati u njegovoj ljepoti, kasnije je milost dodijeljena i samurajima, dok vremenom ljepota trešnjinog cvijeta nije postala dostupna i širokom puku.
Danas Japanci doslovno isčekuju prognoze o kretanju sakura fronte, trešnje u siječnju najprije procvatu u Okinawi, da bi krajem ožujka fronta cvata dosegla i Kyoto i Tokyo, a oni onda masovno odlaze u parkove prepune stabala trešnje u punom cvatu, uživati u tom jedinstvenom prizoru. Krošnje nježnih rozih cvjetova, koja se pretapaju u nježno ružičaste, pa sve do bijele ostavljaju dojam kao da oblaci lebde nad tlom, a ta oblakolikost i efemerni dojam koji ostavljaju simboliziraju prolaznost života i česta su tema i motiv u japanskoj umjetnosti.
Nema baš previše recepata i tutorijala na temu sakure. Pronađe se pokoji recept koji ih spominje, ali uglavnom koriste kupljene, što cvjetove, što ekstrakt.
Recept za ekstrakt nisam uspjela pronaći, stavila sam cvjetove u votku.
Sastojci:
- svježe ubrani cvjetovi ( pupoljci) i listovi japanske trešnje
- sol
- voda
- ume ocat
Birajte mlade, nježne listove i još uvijek čvrste pupoljke, Poslužiti će i svježe otvoreni i još uvijek čvrsti cvjetovi.
Potopite ih u vodu preko noći, a drugo jutro ostavite da se ocijede.
Potopljeni u vodi cvjetovi i listovi će razviti posebno ugodnu biljnu aromu. Zatim sve obilato posolite. Na 500g listova i cvjetova stavite oko 250g soli.
Pripremite keramičku ili staklenu posudu u koju ne prodire svjetlost i čija površina neće reagirati sa solju. Napunite je osoljenim listovima i cvjetovima i opteretite nečim barem tri puta težim od sadržaja.
Ja sam se poslužila staklenim "kamenjem" koje sam umotala u gazu, a zatim sve hermetički zatvorila.
Ostavite 4 dana na suhom i hladnom mjestu.
Nakon toga ocijedite od suvišne salamure i slažite u posudu u omjeru jedan list na tri cvijeta, pa zalijte ume octom toliko da ocat jedva prekriva sadržaj. Opet dobro zatvorite u keramičku ili staklenu posudu i ostavite iduća tri dana.
Ponovo ocijedite i stavite na propusnu površinu. Najbolje bi poslužilo sito od bambusa koje ja nisam imala, pa sam se poslužila plastičnim. Neka se suše na suhom, toplom i prozračnom mjestu,
po potrebi povremeno protresite da se potpuno osuše.
Posute solju, spremite ih u čiste staklenke. Čuvajte u hladnjaku do godine dana. Prije upotrebe isperite. Sakura cvjetovi imaju izrazito slani, a opet cvjetno - biljni tek. Koriste se kao začin uz ribu, smrvljeni za dobivanje sakura soli, ali i u mnogobrojnim japanskim slasticama.
Taj dio još moram proučiti, a ovoga časa me zanima i mislim da ću to pokušati napraviti iduće godine, jest, kakvi bi bili ušećereni? :)
genijalna si! to samo ti možeš i skidam kapu!
OdgovoriIzbrišiRes si carica in dobra si, da si se tega lotila. Me res zanima kaj vse se bo nastalo z njimi. Kar pa se surovega mesa tice, pa se jaz nikakor ne morem upreti tatarskemu bifteku, verjamem pa, da gre komu tezko po grlu :)) Kar pa se tice Japonske hrane je nisem veliko probala, ampak do sedaj me ni kaj posebej navdusila.
OdgovoriIzbrišiizvrsno, Tadeja! ja sam ljubiteljica japanske hrane i Japana uopće.
OdgovoriIzbrišikažeš da se koriste cvjetovi japanske trešnje, ništa od ovih naših, domaćih? jesi naručila ovaj ocat internetom ili ga ima di kod nas kupiti?
Hvala vam! :):*
OdgovoriIzbriši@ana@carpe_diem, hvala! Ne znam, ja sam koristila japansku jer sam je imala, a i na slikama posta iz kojeg sam izvukla recept ako sam dobro detektirala riječ je baš o toj japanskom. Međutim, trebalo bi probati, pa možda napraviti teglicu japanskim i teglicu domaćih. :)
Ume ocat ( link je gore u popisu sastojaka) kupila kod nas u Biobio.
Ovi cvetovi ovako ukiseljeni su predivni. Vidjala sam kolačiće njima ukrašene i uvek su me oduševljavali... A i japanska trešnja mi je velika, velika želja u vrtu odavno. Planiram ju nabaviti na proleće...
OdgovoriIzbrišiJako je lepa. Baš sam uživala u tvojim fotkama....
Ovo genijalno izgleda. Prvi puta čujem za sakuru ali jako mi se sviđa.
OdgovoriIzbrišiSuper mi je ovaj post, tako zanimljivo i tako lijepo, ne znam da li mi je bolji tekst ili slike, ili na kraju ukiseljeni cvjetići, ma sve skupa odlično !
OdgovoriIzbrišiNeverovatan post, ne znam da li bih se usudila da napravim nesto tako ljupko i delikatno poput ovih cvetica tresnje, ali sam uzivala u celoj prici i fotkicama.:)))
OdgovoriIzbrišiPuno vam hvala djevojke! Velika pusa svima! :)
OdgovoriIzbrišiTotalno ocaravajuce! Originalno i sveze! Bravooo! Pricu sam pratila od reci do reci... Ono za zivo meso i ribu, narocito te razumem:) Divno si uslikala i docarala nam sve ovo:) POZDRAV
OdgovoriIzbrišiHvala Nale! :) I tebi veliki pozdrav!
OdgovoriIzbriši