četvrtak, 16. kolovoza 2012.

:: Orah pita s mousseom od svježih krastavaca i piletinom s grilla ili Soča, priče s putovanja ::

To kako ja preskačem s teme na temu, počnem, pa ne dovršim, pa se vratim ako treba i koju godinu unatrag, ne bi me ulovio i pogodio, sve ovako okruglu i pozamašnu ni olimpijski zlatni pobjednik u gađanju glinenih golubova. :) 


Jer, prije negoli se vratimo tutorijalima, što onima o dodatnim podacima o printanju na tkaninu koje sam vam obećala, što o izradi storage ribbons kutija, oliti ga kutijama za ukrasne vrpce, što onima koje još čuvam u rukavu ;), a napose i novim receptima, nismo završili ni prošlogodišnju priču o Timninom i mom skitanju i povratku slovenskim korijenima. 

Ostala sam dužna završiti priču započetu u Križu, ali dok je ne uobličim i skuham, doslovno i preneseno, skočiti ćemo do Soče, uz recept koji me svojom svježinom neobično asocira na tu jedinstvenu ljepoticu, a koji sam isto tako već godinama unatrag objavila na ordinacija.hr ali nije dospio doći i do vas. 

Ali prije toga Soča. 

Uvijek sam slušala o njezinoj smaragdno zelenoj boji, ali dok ne vidite, teško povjerujete da je baš toliko čarobno zelena. 
Nekako sam sa sumnjom primala i izjave o njenoj hladnoći, dok me nije dotakla.


Na izlet do Soče, prvenstveno izvora, odlučile smo Timna i ja otići same, nakon što smo mamu sigurno otpremile na 50. godišnjicu mature.

Sestrična mi je na komad papira ispisala sve točke uz tok Soče do izvora gdje bi bilo dobro stati. I dobro da je to napravila, jer, a ne znam je li se unatrag godinu dana išta promijenilo, bez tog komadića papira, pouzdajući se samo u oznake uz cestu, ja bih puno toga promašila.

Naime, Slovenci se baš ne razbacuju putokazima i kad već pronađete ono što tražite, onda nađete tu i tamo i kakvu tablu na kojoj piše što je to što ste pronašli, ali da bi vas se na to upozorilo kojih, barem par stotina metara ranije, nemojte očekivati.

Srećom Soča je takva zavodnica da baš ništa ne može pokvariti dojam koji ostavlja. Između ostalog, kod mjesta Skolan, kraj Nove Gorice, teče ispod željezničkog mosta, koji još uvijek drži primat kao most sa najvećim kamenim lukom na svijetu.


Mi smo krenule iz Kamnja i ideja je bila otići ravno do izvora i onda polako natrag, stati kraj svih točaka koje je sestrična označila. Vožnja je trajala gotovo dva sata, ali kako se do izvora vozi zapravo uz samu rijeku i penjete se u planinski kraj i većim dijelom kroz šumu, put je prilično ugodan.


Nakon dolaska do ispod izvora parkirale smo, obavile sve radnje neodgodive nakon dvosatne vožnje i spremno krenule prema samom izvoru.

- "Mama?", Timna će, pokazujući mi glavom na ljude koji su se iz pravca izvora vraćali ili se motali po parkiralištu i oko planinske kuće-odmorišta.
- "Da?"
- "Hmm, daj pogledaj, Slovenci su svi u gojzericama."

Gledam i ja, bogami jesu. Timna u starkama, ja u nekim primjenjenim tenisicama-cipelama.

-"Ma", pokušavam ja ublažiti paniku, "oni se furt nekam pentraju, njima ti gojzerice dođu k'o šlape za po doma." - zaključim, iako nije da se nisam zabrinula.

S druge strane mislim, valjda bi, da je nemoguće popeti se u običnoj obući, negdje stajalo upozorenje da se do izvora mora u planinarskoj opremi ili da treba posebna obuća.

Kad smo već do pred izvor došle, a da izvor ne vidimo nije dolazilo u obzir i krenemo mi u pravcu jednog od rijetkih putokaza.


Odjednom, prema nama, izbezubljeni Francuz juri nizbrdo: "No water!, No water!"
Ovo da je Francuz shvatile smo po naglasku i ostatku izgovorenog kojim nam je pokušao reći da ne idemo dalje, jer tamo nema vode.

I ne zaustavljajući se, projurio kraj nas.

-"Kaj je sad ovo bilo?", opet će Timna, zbunjeno.

- "Hehhh, tamo, odkud je on dojurio očito nema izvora ili ga on nije pronašao, što ga je prilično frustriralo, a djeluje i ozbiljno žedan, ali, mi smo se posljednjih najmanje sat vremena vozile uz rijeku, a ona odnekud mora dolaziti, dakle vode sasvim sigurno negdje ima."

Nije da mi dijete nije vjerovalo, ali skepsa u pogledu je rasla.

Okrenem se oko osi i na lijevo od puta, a Francuz se sjurio odozgo, ugledam na kamenu planinarsku oznaku (bijah nekad davno izviđačica) :)

"Gledaj, ovuda moramo, on je promašio put, a Slovenci definitivno zavaravaju protivnike, nekakvu tablu i putokaz su baš mogli i ovdje napiknuti. :)"

I kako smo skrenule na lijevo, prateći tu planinarsku oznaku na kamenu, tako se stijene počinju penjati gotovo okomito u vis, tvoreći svojevrsne stepenice. U njih je sa strane, kao rukohvat, zakucana čelična sajla.

Gojzerice su dobile svoj smisao.


"Idemo dalje?" - Timna me gleda.

Trpam ja foto aparat u torbu, za ovo trebaju obje ruke, bočicu s vodom isto tako, torbu vješam poprijeko kao poštar i smještam je na tur.

"A bo'me idemo, ajde ti ispred mene, drži se s obje ruke za tu sajlu i premještaj jednu po jednu ruku po sajli tek nakon što si se opet čvrsto primila i jednako čvrsto i sigurno na nešto stala i gledaj kud stavljaš nogu, jer ako se skupa zakotrljamo nizbrdo, skupljati će nas u Kobaridu."

No, ovaj je dio još bio šetnica.

Iza toga slijedi, doduše ne dugačka, svega nekih desetak-dvadeset metara, ali staza na kojoj doslovno visite na stijeni i onoj spomenutoj sajli, prostora imate za osloniti nogu, ali ne puno veću od broja 40-42, a i to ne na svim mjestima i bez mogućnosti mimoilaženja s nekim tko dolazi s druge strane. Ali kad ste već krenuli, zapravo i bez mogućnosti povratka, jer vam otraga drugi već dišu za ovratnik i ne ostavljaju mogućnost odustanka.


Uglavnom, objesile smo se i mi, Slovenci vode i malu djecu sa sobom, po mogućnosti još koje i u ruksaku :), od sramote se ne bih vratila, taman me Gorska služba spašavala. :)

I nije bilo tako strašno, izvele smo to majstorski. Ako me je što od krških i kamenih gena oba roditelja dopalo, to je da se usprkos krajnje zaobljenom obliku i nedostatku prakse, uspijevam penjati. :)

A da se popeti nismo uspjele, odnosno da smo s te sajle i uskog puteljka na stijeni otpale, završile bismo negdje dolje preko ovog ruba,


s kojeg se Soča, nakon što se od samog izvora jednako čarobno plavo-zelena, popne iz trbuha planine na svjetlo dana, obrušava u dolinu.


Pretpostavljam da u vrijeme topljenja snijega ili kišnog perioda, u vrijeme punog vodenog kapaciteta rijeke, nije moguće ni doći ovako blizu izvora i da je tada svo kamenje po kojem smo mi zdušno hopsale, guštale u leptirima i svježini, prekriveno vodom koja pri padu čini laganu magličastu vodenu zavjesu.


Ali ljeti, a bilo je gotovo 40° C, izuzetno vruć dan, sjediti na tom kamenju, piti vodu ravno iz rijeke, što se ne sjećam kad sam, ako sam ikad u životu ranije napravila, a ovdje sam bez razmišljala zagrabila i nažlempala se k'o kravica, doista je poseban doživljaj.


Slijedio je gotovo jednako dramatičan spust po sajli i nastavak otkrivanja Soče.


Stale smo kratko i u alpskom botaničkom vrtu.


Božanska ugoda. Svaka riječ stoji.


A onda smo zaključile da se pod hitno moramo rashladiti i da ne možemo više ni koraka dalje dok to ne učinimo.

Čekati da se spustimo do Nadiže, gdje je kupanje moguće, obzirom da su pred nama bila  za pogledati korita Soče i još nekoliko točki na koje smo željele svratiti, činilo se predaleko. 

Soča ljeti navodno ima temperaturu od 12° C. Ja se tuširam hladnom vodom, doista hladnom vodom, ne mlakom, od travnja do listopada. Meni se tih 12°C, uz neizdrživih gotovo 40° C vanjske temperature, nije činilo tako strašno.

Nismo pokušavale ući u Soču, to zapravo i nije jednostavno za učiniti u tom dijelu njenog toka, ali smo pronašle pritoku, nekakav potočić. Dubina do gležnjeva. 
Koliko vam vremena treba da se iz uspravnog položaja dovedete u čučanj? 
Jer ideja je bila da čučnemo i rashladimo se vodom. Nemoguće. Ne uspijete to učiniti, jer vam se u tih par sekundi stopala tako smrznu, da jedva izgegate van. 


Slijedili su viseći mostovi 


i veličanstvena korita Soče. 


Voljela bih otići barem još jednom, kad je rijeka bogata vodom, 


jer korita tada mora da pružaju neponovljiv prizor. 


Soča je svjetski poznata i po soškoj fronti u 1. svjetskom ratu, krvavim borbama u kojima je s obje strane izginulo oko milijun vojnika.
Na Soškoj se fronti kao austrougarski vojnik, borio i moj drugi djed, onaj hercegovački. 

Borbe na soškoj fronti, napose onu za Kobarid, opisao je i Hemingway u svojem romanu Zbogom oružje. 

Na sve to podsjećaju ostaci utvrda, kao i muzej 1. svjetskog rata u Kobaridu, za koji nažalost nismo našle vremena, a jedna od utvrda, iako originalno sagrađena još u 16. stoljeću, kao drvena utvrda za obranu Koruške od Turaka, kasnije korištena i u Francuskim ratovima, pa porušena i obnavljana, da bi dočekala i 1. i 2. svjetski rat, je i tvrđava Kluže. 


A ne, nebojte se, tu se ipak nismo prtile :)


Ali smo zato bacile pogled u kanjoj Koritnice, koja teče uz samu tvrđavu.


Slijedilo je još malo vožnje uz Soču, slap Boka


pokoja kozica,


konji i struja u žici koju je Timna neoprezno primila pa ju je stresla i 


dan je bio na izmaku.


Nedovoljno za sve što smo još htjele, ali ostavlja razloga ponoviti.

A sad konačno slijedi i moj zaboravljeni recept. :)


Sastojci:

Piletina:

- 300 g pilećeg bijelog mesa (filea)
- sol
- bijeli papar
- 2 češnja češnjaka
- maslinovo ulje
- 2 žličice meda
- žličica aceto balsamica



Tijesto:
( kalup promjera 23 cm )

- 150 g glatkog brašna
- 150 g mljevenih oraha
- 70g maslaca
- 1 čajna žličica soli
- ½ čajne žličice bijelog papra
- žlica bijelog vina
- 1 malo jaje


Mousse od krastavaca:

- 300 g svježih očišćenih krastavaca ( najbolji su oni mali tvrdi, koje obično upotrebljavamo za zimnicu i kiseljenje, ali poslužiti će i veći, ako im odstranite sredinu i koštice)
- vezica kopra
- 3 češnja češnjaka
- sol
- 250 ml milerama ili masnog kiselog vrhnja
- par kapi limunovog soka ili ocat sa sokom limuna ili limete
- 2 žlice bijelog vina
- pola vrećice želatine u prahu



- grančica kopra i polovice jezgre oraha za ukras



Priprema:

Piletina:

U mužaru stucajte sol, papar i češnjak, pomiješajte s 2 žlice maslinovog ulja i dobivenu smjesu utrljajte u piletinu, pa ostavite marinirati najmanje sat vremena.
Piletinu ispecite na roštilju ili gril tavi i još vruću kistom premažite mješavinom meda i aceta balsamica, pa ostavite da se ohladi. Ohlađenu narežite na ploške.


Tijesto:

Pomiješajte sve suhe sastojke, maslac narežite na listiće i utrljajte u mješavinu brašna i oraha. Posolite, popaprite, dodajte umućeno maleno jaje i žlicu bijelog vina, pa umijesite glatko tijesto. Odmah ga utisnite u kalup za pitu, ostavite zajedno s kalupom najmanje pola sata u hladnjaku, a zatim nabockajte vilicom i pecite 20-tak minuta u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 ° C, dok tijesto dobije zlatno žutu boju.
Izvadite i ostavite da se ohladi.


Mousse od krastavaca:

U dvije žlice bijelog vina namočite želatinu da nabubri.
Krastavce ogulite, očistite od sjemenki ako je potrebno i naribajte. Kopar sitno narežite, češnjak protisnite. Posolite prema ukusu, dodajte mileram ili kiselo vrhnje, ocat prema želji i sve dobro promiješajte.
Otopite želatinu na laganoj vatri nemojte dozvoliti da provrije, pa je umiješajte u smjesu krastavca. Ulijte u kalup preko tijesta i ostavite da se ohladi, pa u hladnjaku da se do kraja stisne.


Narezane ploške piletine poslažite ukrug, ukrasite jezgrama oraha i grančicama kopra. 

Poslužite uz dobro rashlađeno bijelo vino. 


I ne zaboravite GIVEAWAY do 26.08.2012.!  :) 


Broj komentara: 26:

  1. Divan post, carobne fotke...i recept je odlican!

    OdgovoriIzbriši
  2. Uživala sam u fotkama i opisu putovanja. Baš bih rado vidjela sve to uživo.
    Nisam neki ljubitelj svježih krastavaca, ali sigurno ovakvo osvježenje odlično paše nakon cjelodnevnog razgledavanja.

    OdgovoriIzbriši
  3. Krasne fotke si ti to napravila! I opis - bas sam se nasmijala;-)
    Sada moram još isprobat ovaj recept...

    OdgovoriIzbriši
  4. Da ti Indijana Džons nije nešto u rodu? E, slatko sam se nasmejala, ali svakako uživala u fotografijama. Mnogo volim Sloveniju i vrlo sam se lepo osećala kada god sam je posećivala (ukupno 2 puta :-))
    Neobičan tart, bar meni, ali bih ga rado probala.

    OdgovoriIzbriši
  5. divne fotografije i priroda ali ja se bas ne bih usudila da se pentram ovuda

    OdgovoriIzbriši
  6. Krasne fotografije, lep potopis in odličen recept!

    OdgovoriIzbriši
  7. voljela bih posjetiti ovo mjesto, baš smo neki dan vijećali gdje bismo mogli na izlet, predložit ću ovo :)
    krasan je ovaj recept!

    OdgovoriIzbriši
  8. Divota,kako je voda samo cista i ta tirkizna boja me odusevljava,odmara...iako zubor stavra buku jos uvijek je predivno za osvjezenje.
    Nisam nikada bila na tom mijrstu ali tvoje slike kazuju da bi bilo pozeljno obici i takva mjesta.
    Tart/paj ili kako ga sve zovu je takoder ostavio na mene utisak..kobinaciju oraha u tijestu i dimljene piletine sam probala,no tvoja se razlikuje i ako NE zaboravim do ljeta ,najvjerojatnije cu je probati.
    Divan post ,slike su mi zaista prelijepe !!!

    OdgovoriIzbriši
  9. Woooow! Inaće ne volim tu riječ -woow- ali taj uzdah oduševljenja mi je isti tren izletio cim sam vidjela ovu pitu! Predivno!
    Takodjer prekrasna reportaža.
    Super ste vi to izdrzale u tenisicama :)

    OdgovoriIzbriši
  10. prava avantura, fotke i priča su me oduševile a ova divna i neobična pita je pala u drugi plan

    OdgovoriIzbriši
  11. Ja, to z oznakami mi je kar jasno, se tudi sama večkrat lovim :))) Očitno to res (ne)obvladamo :))) Prekrasne fote in reportaža in mislim, da bo počasi čas, da se tudi jaz ponovno spravim v te konce. Kar pa se tiče naših obuval, je res, da si zelo radi damo na noge pohodne čevlje in prav zato se po drugi strani zelo radi delamo norca iz tistih, ki se podajo na take poti in jih nimajo, največji zmagovalci so ponavadi Čehi, ker se podajo kar z japonkami in potem ni malo primerov, ko jih je potrebno od nekod reševati. Mi smo pač ziheraši po duši :)))) Pita pa zgleda fantastično in sploh ne dvomim tudi o njenem dobrem okusu.

    OdgovoriIzbriši
  12. Ovako divnu pitu nisam nikad prije vidjela, fenomenalno izgleda. Slike su divne, predivna priroda.

    OdgovoriIzbriši
  13. Predivno! Zamisli kako izgleda nestvarno ovakva priroda nekome ko je, kao ja, rođen i odrastao u ravnici. Mada, da budem iskrena, volim da to gledam na slikama, ali verovatno ne bih imala hrabrosti da se popnem tamo gde si ti bila. Svaka čast, za avanturu, za prelepe fotografije, za zanimljiv tekst i za hrabrost!

    OdgovoriIzbriši
  14. Koje prekrasne fotografije i predivan izlet! Soča je zaista predivna, a nakon ovih tvojih slika sam baš ogladnila tako da ti je baš pametna ideja bila stavit recept na kraju :)

    OdgovoriIzbriši
  15. Fantazija!
    I samo slike bi bile dovoljne. A još tvoja priča i predivan recept!
    Ćista uživancija!

    OdgovoriIzbriši
  16. Joj ja se odmorim u pravom smislu te riječi čitajući te i gledajuć fotke,divan post,još samo da mi je gric ove divote,probala bih rado:)

    OdgovoriIzbriši
  17. prekrasno,a ovaj receptić me vuče da ga probam...

    OdgovoriIzbriši
  18. Oduševio me ovaj vaš izlet, divne fotografije. Kad ste spomenule gojzerice, sjetila sam se kako sam išla pješice na hodočašće u Mariju Bistricu u sandalama... otpali su mi nokti! Tako nešto je samo meni slično.
    Slani kolac božanstven.

    OdgovoriIzbriši
  19. Ja sam se stvarno preznojila na delu gde ste se kačile o onu sajlu. I ti sve vreme vukljaš aparat i juriš i stidjljive cvetiće, i leptire i koze, i sve moguće uglove za slikanje reke, mostova... Respect za vas dve.

    Pita mi deluje bogovski, testo sa orasima još i mogu da zamislim, ali ovaj fil od krastavaca ne mogu, a mnogo mi se dopada kako zvuči. Ne smem obećati da ću probati, a ako probam javljam svakako (vi'š kako se diplomatiše sa obećanjima :P)

    :***

    OdgovoriIzbriši
  20. Što mrzim kad nešto napišem, što kad drugi put pročitam vidim da je nejasno tj. čak suprotno od onoga što sam htela da kažem. Elem, fil/mus od krastavaca mogu da zamislim ukusom, ali samostalno, tj. nikad ne bih pomislila da taj "salatni" i provereni spoj pretvorim u fil za slanu pitu. A zvuči super.

    Sročih ga.

    OdgovoriIzbriši
  21. Koja avantura, ja se bez gojzerica ne bih usudila pentrati, i još uz to slikati, svaka čast!!!
    Jako volim tvoje postove, popraćene fenomenalnim fotografijama, sjednem, napravim kafu, i uživam :)
    Tart me je jeako zaintrigirao, bogat je divnim sastojcima i kombinacija ovih mi je vrhunska!

    OdgovoriIzbriši
  22. Oduševljena sam ! Izletom, Sočom, pitom, i prije svega kako ste se bez problema uspele po nimalo bezazlenim planinskim stazama i uživale punim plućima, baš onako kako treba ! Ovakav izlet planiram i sebi priuštiti, moram ovo vidjeti i doživjeti uživo, a planiram napraviti i ovu pitu. Odlično mi zvuči i izgleda predobro, za jedan ljetni ručak mi je idealna ! I moram još reći da su mi fotkice posebno lijepe , kako sam na početku rekla baš sam oduševljena !

    OdgovoriIzbriši
  23. Puno vam, puno svima hvala na komentarima! :)
    Bilo je baš uzbudljivo i vruće i posebno i drago mi je da sam vam uspjela prenijeti dio našeg doživljaja. :)
    @Vladuška, Česi su i kod nas predmet šala, redovito se gube po planinama ili ih vjetar na luftmadracu odnese na pučinu, ali izgleda da svatko ima svoju viziju ekstremnih sportova ;)
    Ja baš nisam neoprezna po tom pitanju i vodim računa da je obuća adekvatna ( osim kad sam bila naumila u Odisejevu špilju u natikačama :D , pa su me ipak psriječili, ali o tome nekom drugom prilikom i čak i sad smo nas dvije imale tenisice, nije da smo baš išle u japankama, ali ovo ipak nismo očekivale :D
    @Dunja, pobijedila si! :D Kad bih se i ako ja nakanila na išta poput hodočašća, definitivno ne bih obula sandale :)
    @A Majče, znaš da volim bube i bubice! :)
    Pita?
    Probajte, ako vam se ukaže prilika, nije svakidašnja, to je sigurno. :)
    I hvala svima na pohvalama za fotke!

    OdgovoriIzbriši
  24. Tadeja, pre svega svaka cast na hrabrosti...ja obozavam planinu, volim i da se setam...ne plasim se ni umora, ali sama pomisao da treba da se prikacim tim kaisevima "u slucaju da se okliznem" cini da pocnem da se znojim..i dok citam ! ja prvo na krati iskontroloisem da li je predvidjen neki "pasaz" u tom stilu pa tek onda krecem.
    A quiche je fantastican...moze da se desi da ga napravim za sastanak na Adi..!

    OdgovoriIzbriši
  25. napravila danas za ručak pitu,super je...nema je više,sve smo popala hvala ti na dobrom receptu

    OdgovoriIzbriši