četvrtak, 27. veljače 2014.

::Čalabrcanje Četvrtkom: Krvavice s kiselim zeljem i restanim krumpirom ::

Volite li krvavice?


Jedno su od onih jela koja ili jako volimo ili frknemo nosiće kad se spomenu. :) A zapravo je velika šteta što je tome tako, jer dobro napravljene i začinjene, prava su poslastica. Nadam se da ću još imati prilike naletjeti na barem slične onima kako ih je nekad znala napraviti moja mama, jer, prošle su godine od zadnjeg obiteljskog kolinja, a mamin su tajni sastojak, uz odlično pogođen omjer začina, pinjoli, ali, bez obzira na to što su mi takve nedostupne, povremeno dam priliku i drugim izvorima kad su krvavice u pitanju.
Sama priprema, odnosno pečenje, brzi su i jednostavni. Znatiželju po krvavicama utažite na VOLIM MESO, a mi ćemo spremiti prilog.

Bez pirjanog kiselog zelja su poput sirotica, stoga ga nikako nemojte izostaviti, a restani krumpir u ovoj kombinaciji je poput šlaga na tortu. 

No kad je riječ o restanom krumpiru, tu sam tek sitničava i rijetko koji mi dobar.
Moram primijetiti da nikad nigdje, osim u kuhinjama koje granu porodičnog stabla dijele s kuhinjom i kuhinjama pretečama, moje mame, nisam uspjela pojesti restani krumpir kojeg držim pravim restanim krumpirom. 
 
Ono narezano na kockice pa poprženo ne držim restanim krumpirom. To može biti vrlo ukusno, ali nije restani krumpir.
Imam čitavu teoriju i nauku oko restanog krumpira, koja je također naslijeđena od mame i branim je svim svojim blogerskim ugledom. :) 

Prvi put sam o tome raspredala u 3. broju magazina DO!TS, pa bacite pogled, uz kuhinju ima i drugih zanimljivosti koje bi vam mogle uzeti pažnju, a mi se prihvaćamo pripreme priloga za naše krvavice. 


Sastojci: 

Pirjano kiselo zelje: 

- rezano kiselo zelje
- svinjska mast
- 1/2 žlice šećera

Restani krumpir:

- bijeli brašnasti krumpir kuhan u ljusci
- svinjska mast
- 1/2 glavice sitno sjeckanog luka
- sol


Priprema: 

Zelje probajte, pa ako vam se čini previše kiselo ili previše slano, lagano ga isperite i ostavite da se ocijedi. Ugrijte svinjsku mast i dodajte šećer da se napravi karamel. Zelje dodajte na karamel, pa promiješajte da ga svog pokupi. Podlijte manjom količinom vode i pirjajte na umjerenoj vatri dok ne omekša, ali da još uvijek osjećate blago krckanje zelja pod zubima. Po potrebi povremeno podlijevajte više puta manjim količinama vode. 


Kad vam se krumpir skuhao u ljusci, ne smije se ohladiti. Morate ga guliti tako vrućeg i niti slučajno ga pokušati u svrhu hlađenja ubaciti u hladnu vodu. Svako toliko stavite ruku pod hladnu vodu, da izdržite dodir sa vrućim krumpirom ili ga pridržavajte vilicom, ali nikako krumpir nemojte hladiti, niti stavljati u hladnu vodu. 
On mora biti oguljen, ali još jako vruć, u trenutku kad ste vi na masti lagano zlatno zažutili sitno sjeckani luk. 


I sad ćete taj još jako vrući krumpir (ohladite ruku pod vodom, ako se bojite da ćete se opeći), nježno stisnuti i spustiti na vruću mast. Kad ih sve stisnete, posolite i promiješajte lagano, ali sačuvajte nepravilne veće komade krumpira u kombinaciji sa svojevrsnim pireom. Ostavite da vam se na mjestima krumpir lagano zapeče u posudi, ta zapečena korica ima poseban tek i sudjeluje u doživljaju pravog restanog krumpira. 

2 komentara:

  1. Nisam baš od kobasica, ali ovo sa pinjolima mi zvuči jako zanimljivo ! Restani i zelje zato ne odbijam, niti u jednoj mesnoj kombinaciji, a i kada je na tanjuru samo to dvoje meni je dobro i dovoljno. Sve mi izgleda jako primamnjivo, ali slika oguljenog krumpira je baš posebna !

    OdgovoriIzbriši
  2. nije četvrtak ali je bio takav ručak.....njami....
    nikad do sad nisam pratila nijedan blog ali vi ste me oduševili....nastavite i dalje za nas koji nemamo ideja ni inspiracija,,,lp

    OdgovoriIzbriši