Pretpostavljam da nije riječ o izoliranom slučaju i samo mom iskustvu, ali s vremenom se nešto ozbiljno događa.
Čak i uz moj ozbiljan problem s organizacijom i manom kašnjenja, kao provjerenim krivcima za manjak vremena, negdje mora postojati i neka crna rupa koja ga dodatno guta.
U tom i takvom zgusnutom vremenu, junetina nije baš izbor koji će omogućiti brzo pripremljen obrok, ali ako u pomoć pozovete joker, ekspres lonac i to je moguće.
Recept za klasične juneće šnicle u saftu ili po hrvatski juneće odreske u umaku ili juneće šnicle u umaku ili odreske u saftu, kako god vam drago ;), potražite na VOLIM MESO, a mi ćemo se prihvatiti priloga.
Ovako pripremljeni odresci odlično se slažu s njokima, širokim rezancima, tjesteninom uopće, ali i kuhanim ili pire krumpirom i naravno, rižom. Da bismo rižu malo obogatili i učinili veselijom, dodajmo joj i povrće.
Ja rižu zapravo nikad ili vrlo rijetko kuham. Naime, samo kuhana riža, poput one koja se kao prilog služi uz orijentalna jela, čak i uz izostanak sluzavosti, previše podsjeća na rižu koju obično kuhamo kao lijek za određene probavne tegobe, pa se ja uvijek radije priklonim prženoj riži, a rado joj dodam i društvo.
Za razliku od kuhane riže koja se dodaje u ključalu vodu i kuha dok ne omekša, pržena riža se prije dodavanja tekućine preprži na masnoći da se sva zrnca oblože masnoćom, što riži u konačnici uz poseban tek daje i određenu rahlost. Zrnca nisu posve odvojena, ali ni riža nije pretvorena u kašu.
Rižu koju ćete pržiti prije toga dobro isperite, do mjere da se voda gotovo prestane bojati mliječno, a zatim je ostavite da se ocijedi.
Kuhanje riže i krupica (kukuruzne ili pšenične) jedine su iznimke kad koristim šalicu kao mjeru. :) Mimo toga mi šalice kao mjerne jedinice doista nisu drage, ali u ovim primjerima je šalica daleko praktičnija. Riža se nakon prženja zalijeva tekućinom (vodom ili temeljcem) u omjeru 1:2 i nakon što zakuha, smanjuje se temperatura, riža ostavlja na miru i više ne miješa, a nakon što sva voda pokuha i riža ostane na suhom, gotova je. Ako uz rižu dodajete i povrće, trebat će vam još pola šalice tekućine više da i povrće ima što popiti. :)
Sastojci:
- šalica i pol riže ( šalica je 240ml)
- povrće prema želji i ukusu (ja sam koristila na kolute narezan srednje veliki struk poriluka, na sitne kockice narezanu svježu mrkvu i smrznuti grašak i žute mahune)
- 2 češnja sitno sjeckanog ili protisnutog češnjaka
- masnoća ( mast ili ulje)
- sol, papar
- po želji sitno sjeckani list peršina
- 3,5 šalice vode ili temeljca
Priprema:
Rižu kao što sam napomenula, dobro isperite. Na masnoći popžite poriluk i sitno sjeckanu mrkvu, a nakon što malo omekšaju, dodajte i smrznuto povrće, koje ste samo kratko isprali pod vodom. Popržite i njih, dodajte protisnuti češnjak, a zatim i rižu. Pržite rižu, neprestano miješajući, otprilike minutu. Posolite i popaprite, dodajte sjeckani peršin, ako ste se za njega odlučili i podlijte vodom ili temeljcem, prvo manjom količinom, da pokupite masnoću koja se primila na dnu posude, a zatim polako i ostatkom. Promiješajte još jednom i ostavite da zakuha.
Tada smanjite vatru i kuhajte otklopljeno otprilike 10-12 minuta, dok sva tekućina ispari i kad kuhaču gurnete uz rub posude na dnu ne pronalazite više tekućine. Sad rižu promiješajte, ugasite vatru, poklopite i ostavite 5-10 minuta da se slegne.
Uz veliku zdjelu salate, onima koji nisu gorljivi mesojedi bit će i odličan samostalan obrok.
Ja bih kod tebe svaki svaki dan bila na ručku! :)))
OdgovoriIzbrišiI ja kod tebe, a naročito na desertu! :)
OdgovoriIzbrišiPirinač za probavne tegobe mi je baš odličan uz orijentalne dosta začinjene recepte a ovaj tvoj koji i sama u raznim varijacijama često zimi pravim kao prilog,
OdgovoriIzbrišiRazbolim se od tvojih slika :-)
Predivne slike! Ja pravim nesto slicno samo sto u snicle ne dodajem vino jer nisam bas ljubitelj jela sa vinom a u pirinac obavezno dodam i crni luk i papriku i obicno umjesto da ga ostavim da upiej tecnost ja ga prebacim u pleh i kratko zapecem u rerni.
OdgovoriIzbrišiOvo je u stvari pravi rizot. Tek kad sam upoznala talijane, saznala sam da se riza prvo isprzi ali onda se dolijeva temeljac i mijesa svako malo, nikada se ne stavi sva tekucina odjednom (kao kod nas). Onda to bude kremasto a zrna cijela, njam!
OdgovoriIzbrišiSve mi se dopada.Riyoto sam tako naucila,da pečem prvo pirina; pa onda dodajem bistru supu>ovde mi se jako svidja sos
OdgovoriIzbrišiJa ne znam da li bi prije zagrizla u ovaj odličan odrezak i umak ili dohvatila zdjelicu za rižom, odličan ručak ! Rižu sam nekada samo kuhala, a kada sam prvi put probala prženu toliko mi se svidjela da sam se pitala gdje sam prije bila sa prženjem, od tada je uvijek pržim, a sa dodatkom povrća mi je super. Sve mi krasno izgleda !
OdgovoriIzbrišiOdličan ručak!
OdgovoriIzbriši